Najdziwniejsze konstrukcje drewniane – nasze TOP 5
Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem budowlanym, ponieważ daje bardzo dużo możliwości pod kątem kształtu konstrukcji oraz jej funkcjonalności. Drewno pasuje do budynków w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i zapewniającym duże możliwości modyfikacji. Stało się też materiałem, z którego powstało 5 najdziwniejszych konstrukcji.
1. Tverrfjellhytta
Konstrukcja ta została zaprojektowana przez studio Snøhetta pochodzące z Norwegii. Wybudowano ją dla organizacji Villreinsenter działającej na rzecz ochrony dzikich reniferów. Pełni funkcję punku widokowego pozwalającego na obserwację żyjącej w pobliżu populacji dzikich reniferów.
Budynek swoją bryłą dopasowuje się kształtem do górskiego otoczenia, a duże przeszklenie daje szerokie pole widzenia na okolicę. Montaż elementów drewnianych odbył się metodą tradycyjną, czyli za pomocą kołków do drewna. Sama konstrukcja powstała z 10-calowych belek drewnianych wyfrezowanych na wzór cyfrowego modelu 3d, dzięki czemu jest bardzo dokładnie dopracowana.
Źródło zdjęć: https://natemat.pl/81097,pawilon-tverrfjellhytta-czyli-centrum-obserwacji-dzikich-reniferow
2. 79&Park
Ten projekt powstał w Sztokholmie i jest apartamentowcem zaprojektowanym przez należące do Bjarke Ingelsa BIG. Kompleks 79&Park to piękna kompozycja nowoczesnych trendów budownictwa mieszkaniowego.
169 mieszkań umieszczono w budowanym kaskadowo budynku, który maksymalnie wykorzystuje światło słoneczne do oświetlania pomieszczeń. Cały projekt jest pełen zieleni, a duża część konstrukcji została wykonana z prefabrykatów i drewna. Dzięki temu konstrukcja jest ciepła i dużo bardziej ekologiczna od klasycznego betonowego klocka. Sam wygląd sprawia, że kojarzy się z ekologią i równowagą między rozwojem cywilizacyjnym a poszanowaniem dla natury.
Źródło zdjęć: https://www.archdaily.com/905534/79-and-park-big
3. Mjøstårnet
Konstrukcja ta to na chwilę obecną najwyższa na świecie budowla wykonana w całości z drewna. Jej otwarcie miało miejsce 1 marca 2019 roku, a wysokość osiągnęła 85,4 metra. Z drewna została wykonana cała konstrukcja nośna, a wykorzystano do tego profile z drewna klejonego warstwowo, łączonego za pomocą specjalnych, stalowych mocowań.
Drewno niezbędne do powstania budynku pochodziło z lokalnych źródeł, by uniknąć transportowania materiału, które podnosiłoby koszt budowy i miałoby negatywny wpływ na środowisko. Perełką budynku jest otwarta pergola, która na poziomach 18 i 19 tworzy taras z widokiem na jezioro Mjøsa.
Źródło zdjęć: https://www.archdaily.com/934374/mjostarnet-the-tower-of-lake-mjosa-voll-arkitekter
4. Cité du Temps
Konstrukcja ta jest kompleksem budynków muzealnych i znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Jest to centrum Omegi i Swatcha, dlatego też sama nazwa nawiązuje do czasu.
W jego przypadku do czynienia mamy z połączeniem nowoczesności i naturalności. W konstrukcji nośnej i w wykończeniach wykorzystano drewno, by budynek posiadał ciepły i przytulny charakter. Elementy drewniane nie tylko są ozdobą, ale też zwracają uwagę na szwajcarską tradycję rzemieślniczą i promowanie wykorzystywania w budownictwie ekologicznych materiałów i surowców naturalnych. Zrównoważone podejście do budownictwa w tym wypadku pozwoliło osiągnąć naprawdę elegancką formę, przykuwającą uwagę.
Źródło zdjęć: https://www.citedutemps.com/fr/architecture/
5. Metropol Parasol
Konstrukcja zaprojektowana przez pracownię J. Mayer H. Architects znajduje się w hiszpańskiej Sewilli. Łączy on części historyczne miasta z nowoczesnymi. Pełni funkcję zarówno handlową, jak i rekreacyjną.
Na jego szczycie umieszczony został taras widokowy pozwalający na obserwację pięknego architektonicznie otoczenia. Konstrukcja zewnętrzna tego projektu powstała z drewna i granitu, by oddać właśnie połączenie klasyki z nowoczesnością. Przez mieszkańców często nazywana dużymi grzybami stała się wizytówką miasta.
Źródło zdjęć: https://architektura.info/architektura/polska_i_swiat/metropol_parasol
Najnowsze wpisy:
Najpopularniejsze wpisy:
Najnowsze komentarze:
- Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym typie drewna konstrukcyjnego, ale przyznaję, że ten opis brzmi naprawdę dobrze… Na pewno jego dużym plusem jest to, że jest lekkie. W pracy z nim może to bardzo pomagać 🙂
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.